Callanova metoda výuky angličtiny

Callanova metoda výuky angličtiny

Výuka angličtiny pro samouky pomocí Callanovy metody je jedním ze způsobů, jak se poměrně rychle domluvit v cizině. Tato metoda výuky vznikla v šedesátých letech 20. století a za jejím vznikem je Robin Callan. Díky tomu, že vypracování této učební metody věnoval přes deset let je postup učení velmi dobře popsán a otestován. Callanova metoda výuky angličtiny se zařazuje mezi postupy přímé. Předpokládá se, že učit se je něco reflexivního, do čeho je nutné zapojit okamžité reakce. Běžné postupy výuky pak předpokládají, že je nutné naopak si učební látku dokola připomínat a memorovat.

Díky testování metody mezi všemi věkovými skupinami bylo zjištěno, že je to vhodný postup výuky angličtiny pro všechny od dětí po seniory. Podporuje především odbourání strachu z mluvení a každý začátečník dělá velké pokroky.

Nejdůležitější princip Callanovy metody výuky je založen na otázkách, na které musí žák odpovídat co nejdelší odpovědí. Tím se reflexivně uči právě slovíčka a fráze, které potřebuje ke své odpovědi. Všichni studenti, včetně začátečníků jsou nuceni mluvit anglicky již od první hodin. Lektor ve své lekci vždy udržuje kontrolovanou konverzaci a díky tomu, že student odpovídá, tak se učí. Díky kontrolovanému rozhovoru se velmi rychle žáci učí mluvit a odpovídat a odbourá se strach z mluvení. Díky pohotovým odpovědím se výuka angličtiny online stává reflexivním a cílem je rychle odpovídat bez dlouhého přemýšlení. Při různých testech bylo vyzkoumáno, že pomocí této metody se naučíte několikrát rychleji anglicky.

Naprosto nejideálnější případ je, když je na jednoho lektora pouze jeden žák. Na druhou stranu je možno ve výuce pomocí Callanovy metody pokračovat i v menším okruhu studentů. Učitel vysvětlí nové slovíčka nebo nové gramatické pravidlo. Následně se všech zeptá na otázky, na které žáci postupně odpovídají a využívají nově nabyté znalosti. Tím si nové učivo zapamatují.

Další podstatnou částí výuky angličtiny je opakování učiva z minulých lekcí, ale ne formou nudného memorování, ale opět stylem otázka a rychlá odpověď se samozřejmým využitím již probraného učiva. Tato část hodiny by měla být nejdelší. Nenásilnou formou si tak všichni opakují znalosti a slovíčka. Poslední částí je pak opakování slovíček v psané formě a to například pomocí diktátu.

Výhody studia angličtiny pomocí Callanovy metody

- protože se neustále vede rozhovor, musíte být ve střehu
- reflexivně odpovídáte na otázky bez přemýšlení
- doporučované také psychology, učíte se myslet v cizím jazyku
- důraz na mluvení, odbourání strachu z rozhovoru v cizím jazyce
- metoda zapojuje co nejvíce samotné studenty, nic se jen pasivně neposlouchá
- nezapisujete si do sešitu, musíte aktivně komunikovat
- rychlost výuky angličtiny

Tato metoda byla vymyšlena nejprve pro učení angličtiny online, ale samozřejmě se dá uplatnit také například pro franzouštinu online nebo ruštinu online a všech ostatních jazycích.

Návštěvní kniha
Jméno
Vzkaz
Ochrana    Opište číslo z obrázku:        
Vzkazy:

irina
kniha

Lukino
Ucite se casto ? Ja se musim nutit... Ach jo.

Jelito2
Angličtina na prázdniny se hodí, už se těším jak si to na dovolené vyzkouším.

Pupik
Caute lidicky, ucite se ? Me se tak nechce !!! Ale musime, bude se to hodit :)))

Lucie Horáková
Angličtinu používám v práci a už bych se bez ní neobešla. učení bylo těžké, ale musí se prostě vydržet.

Angličtina pro samouky | Francouzština pro samouky | Němčina pro samouky | Ruština pro samouky | Slovenština pro samouky | Španělština pro samouky | Švédština pro samouky | Čínština pro samouky | Arabština pro samouky | Hindština pro samouky | Japonština pro samouky | Portugalština pro samouky